Ostala oprema
Obleka:
Obleka je postala nujen del opreme za jadranje na deski. a to obstajajo trije razlogi. Prvi je ta, da si z njo jadralci ohranjamo telesno temperaturo. S tem se zavarujemo pred hipotermijo (podhladitvijo), ki je zelo resen problem vseh začetnikov. Klima v naših krajih je žal taka, da je voda relativno hladna. Drugi razlog je zaščita pred soncem. UV sončni žarki so postali globalni problem, pred katerim se je potrebno zaščititi. Tretji razlog pa predstavlja povečana plovnost telesa. Obleke so narejene iz PXM 500 neoprena, običajno prevlečenega s titanom, zaradi česar obleka ne vpija vode. Notranja stran je podložena z najlonom za lažje oblačenje in slačenje. Šivane so tako, da omogočajo nemoteno gibanje rok in nog. Debelina neoprena se giba od 1mm do 6mm. adrga je zgrajena z dvojnim lepljenjem, kar omogoča odlično tesnenje vode.

2) Zglob:
glob omogoča gibanje in rotiranje jambora v vseh treh dimenzijah. Je vez med desko in sestavljenim jadrom (rigom). glob je lahko eno ali dvodelen. Pri enodelnem so vijak z matico, trda guma in jekleni vijak združeni. Njihova življenjska doba je veliko daljša kot pri dvodelnem. aradi vode in sil, ki se sproščajo pri jadranju, so vsi kovinski deli jekleni. Postavitev zgloba naprej ali nazaj narekuje nekatere značilnosti jadranja.
3) Trapez:
Trapez ali naslon s kljuko se je pojavil konec sedemdesetih, sočasno z razvojem jader iz monofilma. V preteklosti se je lok nastavljalo više kot danes, zato je bila tudi kljuka trapeza pomaknjena više (do prsi). Kljub temu da so jadralci uporabljali trapez, je bilo še vedno potrebnega veliko dela z rokami, saj se je točka ravnovesja jadra zaradi svoje spremenljive oblike neprestano spreminjala. Do danes sta se uveljavili dve vrsti trapezov, ki sta funkcionalno najbolj uspešni. Prva skupina so sedežni trapezi, druga skupina pa so pasni trapezi. Med sedežne trapeze spadajo trapezi za prosto jadranje (freeride) in tekmovalni trapezi, medtem ko med pasne trapeze spadajo trapezi za valove, prosti slog in za prosto gibanje (freemove).
Prednosti sedežnega trapeza:
– Ima nizek položaj kljuke, kar omogoča težjim jadralcem in tekmovalcem boljšo razporeditev sile teže;
– Jadralec se lahko sproščeno usede, pri čemer prenese svojo težo preko jadra na desko. S tem se izboljšajo lastnosti drsenja deske in vožnja v veter.
– Jadralec lahko uravnava položaj jadra bolj z nogami kot rokami. Utrujenost rok je manjša.
Slabosti sedežnega trapeza:
– Potrebno je več znanja pri vožnji v močnem vetru.
· Ni možnosti prilagajati se vetrovnim sunkom.
Prednosti pasnega trapeza:
– Lažja nataknitev in iztaknitev iz trapeznih zank, zlasti pri učenju, vožnji v močnem vetru in pri lahkih jadralcih.
– zboljšuje pravilno držo telesa med vožnjo (ramena najbolj oddaljena od jadra).
– Omogoča jadralcu odpiranje jadra v vetrovnih sunkih
– Lažje ga nadenemo nase.
Slabosti pasnega trapeza:
– Trši zadnji del, sedenje ni možno
– ahteva večjo moč v ramenskem obroču
4) Dvižna vrv:
Dvižna vrv je nujno potrebni del vsake jadralne opreme. Tudi vrhunski jadralci imajo dvižno vrv. Namen ni zgolj dviganje jadra, temveč tudi zasilni reševalni pripomoček v nezgodi. Dolžina dvižne vrvi je 130 cm. Vrv je elastična in nagubana, tako da ne ovira jadralca.
5) Zanke za trapez:
Nastavljive zanke za trapez omogočajo najboljšo možno pot ugotavljanja idealnega položaja jadranja pri drsenju. Vsak jadralec ima svoj način jadranja, kar upošteva pri nastavitvi dolžine zank za trapez. Enako kot dolžina je pomembno, kje na loku sta zanki pritrjeni. Moderna jadra imajo na monofilmu narisane oznake, ki predstavljajo ravnotežno točko jadra. Da so zanke pravilno nastavljene, vemo takrat, ko čutimo, da imamo enako obremenjeni obe roki. Kratke zanke so dolge 45 – 51 cm, daljše zanke pa 56 – 66 cm. Pri jadranju je potrebno preizkusiti obe skrajnosti in ugotoviti sebi najbolj primerno.

Prednosti daljših zank:
– prava izbira za težje jadralce, za tekmovalce v slalomu in formula jadranju;
– lažja nataknitev in iztaknitev pri učenju;
– primernejše za vožnjo v močnem vetru in pri vožnji z vetrom, zato ker je postavitev jadra bolj pokončna in stran od telesa.
Prednosti krajših zank:
– primerne za lažje in izkušene jadralce;
– manjša nevarnost da se pri trikih in skokih nepričakovano zataknemo nazaj v zanko;
– za vožnjo proti vetru.
Več o trapeznih zankah: LINK
6) Rešilni jopič in signalna raketa:
58. člen akona o plovbi v priobalnih vodah se glasi: Plovba z vodnimi skuterji, smučanje na vodi in plovba z jadralnimi deskami so dovoljeni le v času od sončnega vzhoda do sončnega zahoda ter v varnih vremenskih pogojih. Oseba na jadralni deski mora imeti na sebi pri moči vetra nad 4 po Beauforjevi lestvici rešilni jopič z rdečo baklo. akon, ki je trenutno v veljavi, zelo slabo opredeljuje, kaj točno mora imeti jadralec pri sebi. Nikjer ni opredeljeno, kateri tip rešilnega jopiča je potrebno imeti, rdeče bakle, ki so odporne na vodo, pa se smatrajo kot eksplozivno sredstvo in se zato ne dobijo v prosti prodaji.
7) Neoprenski čevlji:
Uporabljajo se kot zaščitno sredstvo pred mrazom, udarci in zdrsi. Narejeni so iz neoprena, ki je po podplatu in robu obdan z gumasto prevleko.
8) čelada:
Pri jakosti vetra nad 5 beauforov postane jadranje bolj zahtevno zlasti za neizkušene in občasne jadralce. V takih primerih si nadenemo čelado, ki nam nudi zaščito pred morebitnimi padci preko jadra ali pa padci jambora na glavo.
9) Podaljšek jambora:
Pri različnih jadrih je potrebna različna dolžina jambora. Ker se jambori izdelujejo v standardnih merah (380, 400, 430, 460, 490, 505cm.), je potrebno manjkajoči del nadomestiti s podaljškom. Dolžine podaljškov so 10, 20 in 40cm. Na podaljšku so utori, s katerimi se nastavi višina na 2 cm natančno. Podaljšek je izdelan iz aluminija ali karbona.
Copyright (c) Windsurfing Style Team
Kopiranje ali prepisovanje vsebine portala brez pisnega dovoljenje uredništva je prepovedano!